Evžen TOŠENOVSKÝ Evžen TOŠENOVSKÝ
Evžen TOŠENOVSKÝ

Grupul Conservatorilor și Reformiștilor Europeni

Membru

Cehia - Občanská demokratická strana (Cehia)

Data nașterii : , Ostrava

Curriculum vitae Evžen TOŠENOVSKÝ

Versiunea originală : CS


Curriculum vitae   (Informații publicate care țin doar de responsabilitatea deputatului)

Data actualizării: 27/02/2015

Formare (titluri și diplome)

  • 1977-1981 : învățământ superior: Facultatea de Științe Economice, Universitatea Tehnică din Ostrava specializarea ingineria sistemelor

Carieră profesională

  • 1975-1991 : Vítkovice, a.s.,muncitor și, din 1981, matematician-analist
  • 1991-1993 : PIKE Electronic, matematician și analist
  • 2008-2009 : Vítkovice a.s., consilier al directorului general

Carieră politică

Funcții în cadrul unui partid politic sau sindicat national

  • 1991-2014 : membru al Partidului Civic Democrat (ODS)
  • 1994-2002 : membru al Consiliului Executiv al ODS
  • 2003-2005 : președinte al Secției Regionale a ODS, Ostrava
  • 01/2014-2014 : vicepreședinte al ODS

Funcții în cadrul organelor locale de guvernare

  • 1993-2000 : primar al orașului Ostrava
  • 1994-2000 : președinte al Asociației Primarilor din Republica Cehă
  • 1999-2000 : președinte al Uniunii Orașelor și Comunelor din Republica Cehă

Funcții în cadrul organelor locale de guvernare

  • 2000-2008 : prefect al regiunii Moravia-Silezia
  • 2000-2009 : membru al Consiliului Regional Moravia-Silezia
  • 2001-2008 : președinte al Asociației Regiunilor din Republica Cehă

Funcții în cadrul unei organizații internaționale de partide politice sau sindicate

  • 2002-2008 : membru al Comitetului Regiunilor
  • 2003-2008 : membru al Biroului Comitetului Regiunilor

Funcții în cadrul instituțiilor EU

  • 2009-2014 : deputat în Parlamentul European
  • 14/07/2009-30/06/2014 : membru al Grupului Conservatorilor și Reformiștilor Europeni
  • 16/09/2009-30/06/2014 : membru al Delegației pentru relațiile cu Japonia
  • 16/07/2009-18/01/2012 : vicepreședinte al Comisiei pentru industrie, cercetare și energie
  • 19/01/2012-22/01/2012 : membru al Comisiei pentru industrie, cercetare și energie
  • 23/01/2012-30/06/2014 : vicepreședinte al Comisiei pentru industrie, cercetare și energie
  • 16/09/2009-30/06/2014 : membru supleant al Delegației pentru relațiile cu Republica Populară Chineză
  • 16/12/2009-18/01/2012 : membru supleant al Comisiei pentru dezvoltare regională
  • 19/01/2012-30/06/2014 : membru supleant al Comisiei pentru dezvoltare regională

Decorații

  • Medalia de onoare a pompierilor din Republica Cehă (1999, acordată de ministrul afacerilor interne)
  • Cavaler al Legiunii de onoare (distincție acordată de președintele francez în 2002)
  • Marea Medalie Onorifică de Aur cu Stea pentru servicii aduse Republicii Austria (acordată de președintele austriac în 2005)
  • Crucea de ofițer al Ordinului pentru merite al Republicii Polone (acordată de președintele polon în 2005)
  • Doctor Honoris Causa (distincție acordată de Universitatea Tehnică din Ostrava în 2007)

Contact

Bruxelles

Strasbourg