Nicola DANTI Nicola DANTI
Nicola DANTI

Grupul Renew Europe

Membru

Italia - Italia Viva (Italia)

Data nașterii : , Pelago (FI)

a 9-a legislatură Nicola DANTI

Grupuri politice

  • 05-09-2019 / 12-02-2020 : Grupul Alianței Progresiste a Socialiștilor si Democraților din Parlamentul European - Membru
  • 13-02-2020 ... : Grupul Renew Europe - Membru

Partide naționale

  • 05-09-2019 / 20-10-2019 : Partito Democratico (Italia)
  • 21-10-2019 ... : Italia Viva (Italia)

Vicepreședinte

  • 26-09-2019 / 12-02-2020 : Delegația pentru relațile cu Mercosur

Membru

  • 18-09-2019 / 25-09-2019 : Delegația pentru relațile cu Mercosur
  • 18-09-2019 / 12-02-2020 : Comisia pentru comerț internațional
  • 18-09-2019 / 12-02-2020 : Delegația pentru relațile cu Republica Federativă a Braziliei
  • 13-02-2020 ... : Comisia pentru industrie, cercetare și energie
  • 13-02-2020 ... : Delegația pentru relațile cu Mercosur
  • 13-02-2020 ... : Delegația la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană

Membru supleant

  • 18-09-2019 / 12-02-2020 : Comisia pentru afaceri economice și monetare
  • 18-09-2019 / 12-02-2020 : Comisia pentru afaceri juridice
  • 18-09-2019 / 12-02-2020 : Delegația la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană
  • 13-02-2020 ... : Comisia pentru comerț internațional
  • 13-02-2020 ... : Comisia pentru transport și turism
  • 13-02-2020 ... : Delegația pentru relațiile cu Republica Populară Chineză
  • 10-03-2020 ... : Delegația pentru relațiile cu țările din Asia de Sud-Est și cu Asociația Națiunilor din Asia de Sud-Est (ASEAN)
  • 14-09-2020 ... : Comisia specială pentru inteligența artificială în era digitală

Contact

Bruxelles

Strasbourg