Politična telesa v Evropskem parlamentu 

V Evropskem parlamentu so različni politični organi odgovorni za organizacijo dela Parlamenta in zakonodajno načrtovanje, za parlamentarne predpise ter za administrativne, finančne, kadrovske in organizacijske zadeve.

Konferenca predsednikov

Konferenca predsednikov je politični organ Evropskega parlamenta, pristojen za: organizacijo dela EP in zakonodajno načrtovanje,

  • določanje pristojnosti odborov ter delegacij in njihove sestave,
  • odnose z drugimi institucijami Evropske unije, nacionalnimi parlamenti in tretjimi državami.

Konferenca predsednikov pripravi delovni načrt institucije in dnevni red plenarnih zasedanj ter pripravi sedežni red poslancev v sejni dvorani.

Konferenco predsednikov sestavljajo predsednik Parlamenta in predsedniki političnih skupin. V njej sta tudi predstavnika samostojnih poslancev, vendar pa nimata pravice glasovanja. Konferenca predsednikov sprejema sklepe soglasno ali s ponderiranimi glasovi na osnovi števila poslancev vsake politične skupine.

Konferenca predsednikov opravlja naloge, ki so ji dodeljene s poslovnikom. Organizira delo Evropskega parlamenta in njegovih organov. Pristojna je za vse zadeve, ki se nanašajo na zakonodajno načrtovanje in na odnose z drugimi organi in institucijami Evropske unije. Konferenca predsednikov se običajno sestaja dvakrat mesečno. Te seje niso javne.

Zapisniki konference predsednikov so prevedeni v uradne jezike, natisnjeni in razdeljeni vsem poslancem. Vsak poslanec lahko zastavlja vprašanja glede dejavnosti konference predsednikov.

Ta seja daje priložnost poslancem, da izven plenarnih zasedanj izmenjajo mnenja s povabljenimi gosti ali pridobijo predhodne informacije o predlogih Evropske komisije.

Predsedstvo 

Predsedstvo je organ, ki določa pravila Evropskega parlamenta. Pristojno je za pripravo predhodnega predloga proračuna Evropskega parlamenta in za urejanje vseh upravnih, kadrovskih in organizacijskih zadev.

Predsedstvo sestavljajo predsednik Evropskega parlamenta, 14 podpredsednikov in 5 kvestorjev. Kvestorje Parlament izvoli za dve leti in pol z možnostjo podaljšanja mandata. Če je izid glasovanja neodločen, odloči glas predsednika. Kvestorji imajo v predsedstvu svetovalni glas.

Predsedstvo ima številne upravne in finančne pristojnosti znotraj Parlamenta. Pristojno je za vsa vprašanja, ki zadevajo notranje delovanje Parlamenta. Odloča o organizaciji zasedanj, lahko dovoli seje odborov ali delegacij izven treh običajnih krajev dela in pripravlja načrt odhodkov Parlamenta. Imenuje generalnega sekretarja Parlamenta, ki je pristojen za vodenje upravnih služb Parlamenta in za sestavo in organizacijo generalnega sekretariata. Predsedstvo se običajno sestane enkrat mesečno.

Zapisniki predsedstva so prevedeni v uradne jezike, natisnjeni in razdeljeni vsem poslancem. Vsak poslanec lahko zastavlja vprašanja glede dejavnosti predsedstva.

Predsedstvo določi višino financiranja političnih strank, zastopanih v Evropskem parlamentu.

Kolegij kvestorjev

Kolegij kvestorjev je organ Evropskega parlamenta, pristojen za upravna in finančna vprašanja, ki neposredno zadevajo poslance in njihove delovne pogoje.

Kolegij kvestorjev sestavlja šest poslancev, ki so hkrati člani predsedstva. Evropski parlament voli kvestorje po izvolitvi predsednika in 14 podpredsednikov. Kvestorji so izvoljeni z večino na tajnem glasovanju v treh krogih: v prvih dveh krogih je za izvolitev potrebna absolutna večina oddanih glasov, v zadnjem krogu zadostuje relativna večina. Njihov mandat traja dve leti in pol, v predsedstvu pa imajo svetovalni glas.

Kvestorji so pristojni za upravna in finančna vprašanja, ki neposredno zadevajo poslance, kot recimo omogočanje uporabe opreme in splošnih storitev. Predstavijo lahko predloge sprememb ali ponovnega oblikovanja besedil v zvezi z vsemi predpisi, ki jih sprejme predsedstvo. Seje kolegija so običajno enkrat mesečno.

Vsak poslanec lahko zastavlja vprašanja glede dejavnosti kvestorjev.

Konferenca predsednikov odborov

Konferenca predsednikov odborov je politični organ Evropskega parlamenta, ki zagotavlja boljše sodelovanje med različnimi parlamentarnimi odbori.

Konferenco predsednikov odborov sestavljajo predsedniki vseh stalnih ali začasnih odborov; organ sam izvoli svojega predsednika. Seje konference predsednikov odborov so običajno enkrat mesečno v Strasbourgu med plenarnim zasedanjem.

Konferenca predsednikov odborov lahko konferenci predsednikov daje priporočila v zvezi z delom odborov in pripravo dnevnega reda za plenarna zasedanja. Lahko tudi svetuje konferenci predsednikov v primeru nesoglasja glede pristojnosti med dvema odboroma. Predsedstvo in konferenca predsednikov lahko preneseta določene pristojnosti na konferenco predsednikov odborov.

Konferenca predsednikov delegacij

Konferenca predsednikov delegacij je politično telo Evropskega parlamenta, ki usklajuje delo vseh 45 stalnih delegacij.

Poleg tega skrbi, da delegacije delujejo učinkovito in usklajeno z drugimi strukturami Parlamenta. Na njenih rednih sejah potekajo razprave o vprašanjih in izzivih, s katerimi se soočajo delegacije.

Člani konference so predsedniki 45 stalnih delegacij Parlamenta in 3 odborov, ki delujejo na področju mednarodnih odnosov, Odbora za zunanje zadeve (AFET), Odbora za razvoj (DEVE) in Odbora za mednarodno trgovino (INTA).

Eden izmed 45 predsednikov delegacij se izvoli za predsednika konference. Njegov mandat traja dve leti in pol oziroma polovico petletnega zakonodajnega obdobja Evropskega parlamenta.