Johanna-Christina GRUND : a treia legislatură 

Grupuri politice 

  • 25-07-1989 / 13-05-1991 : Grupul tehnic al liniilor europene - Membră
  • 14-05-1991 / 18-07-1994 : Deputați neafiliați

Partide naţionale 

  • 25-07-1989 / 17-02-1991 : Die Republikaner (Germania)
  • 18-02-1991 / 18-07-1994 : parteilos (Germania)

Membru 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru afaceri juridice și drepturile cetățenilor
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru drepturile femeii
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegația pentru relațiile cu Suedia, Finlanda, Islanda și Consiliul Nordic
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegația pentru relațiile cu Finlanda
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru afaceri juridice și drepturile cetățenilor
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru drepturile femeii
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă CE-Finlanda
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Finlanda