Pietro ADONNINO : prima legislatură 

Grupuri politice 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Grupul Partidului Popular European (Grupul Creștin-Democrat) - Membru

Partide naţionale 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Democrazia cristiana (Italia)

Vicepreședinte 

  • 21-01-1982 / 23-07-1984 : Comisia pentru regulament și petiții

Membru 

  • 20-07-1979 / 20-01-1982 : Comisia pentru regulament și petiții
  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Comisia pentru bugete
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegația pentru relațiile cu Japonia