Volkmar GABERT : prima legislatură 

Grupuri politice 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Grupul Socialist - Membru

Partide naţionale 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Germania)

Membru 

  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Comisia pentru control bugetar
  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Comisia pentru transporturi
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegația la Comitetul mixt Parlamentul European-Adunarea Republicii Portugalia