Alfons GOPPEL : prima legislatură 

Grupuri politice 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Grupul Partidului Popular European (Grupul Creștin-Democrat) - Membru al Biroului

Partide naţionale 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Christlich-Soziale Union in Bayern e.V. (Germania)

Președinte 

  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegația pentru relațiile cu Austria

Membru 

  • 20-07-1979 / 23-07-1984 : Comisia juridică