Rapisardo ANTINUCCI : a şasea legislatură 

Grupuri politice 

  • 17-06-2008 / 13-07-2009 : Grupul Socialist din Parlamentul European - Membru

Partide naţionale 

  • 17-06-2008 / 18-06-2008 : Uniti nell'Ulivo (Italia)
  • 19-06-2008 / 13-07-2009 : Partito Socialista (Italia)

Membru 

  • 07-07-2008 / 13-07-2009 : Comisia pentru afaceri economice și monetare

Membru supleant 

  • 04-07-2008 / 13-07-2009 : Comisia pentru dezvoltare regională

all-activities 

Întrebări parlamentare 
Întrebările cu solicitare de răspuns oral pot fi depuse de o comisie, de un grup politic sau de cel puțin 5 % dintre deputații care alcătuiesc Parlamentul. Destinatarii sunt celelalte instituții ale UE. Conferința președinților decide dacă, și în ce ordine, întrebările sunt incluse în proiectul final de ordine de zi a unei ședințe. Articolul 128

Lista de prezenţă 
Această listă de prezență este un extras din procesele-verbale ale ședințelor plenare din cea de a 6-a legislatură. Informațiile cuprinse în ea sunt puse la dispoziție doar în scop informativ și acoperă mandatul deputatului în Parlamentul European. Acestea sunt date brute și nu includ corecțiile pentru absențele motivate de boală, concediu de maternitate/paternitate, activități autorizate ale unei delegații parlamentare etc.