William ABITBOL : a cincea legislatură 

Grupuri politice 

  • 20-07-1999 / 14-03-2001 : Grupul Uniunea pentru Europa națiunilor - Membru
  • 15-03-2001 / 19-07-2004 : Grupul pentru Europa democrațiilor și a diferențelor - Membru

Partide naţionale 

  • 20-07-1999 / 19-07-2004 : Rassemblement pour la France (Franța)

Vicepreședinte 

  • 21-07-1999 / 14-01-2002 : Comisia pentru afaceri economice și monetare
  • 21-01-2002 / 19-07-2004 : Comisia pentru afaceri constituționale

Membru 

  • 30-09-1999 / 14-01-2002 : Delegația pentru relațiile cu Elveția, Islanda și Norvegia
  • 17-01-2002 / 20-01-2002 : Comisia pentru afaceri constituționale
  • 07-02-2002 / 19-07-2004 : Delegația pentru relațiile cu țările din Europa de Sud-Est

Membru supleant 

  • 21-07-1999 / 14-03-2001 : Comisia pentru afaceri constituționale
  • 17-01-2002 / 19-07-2004 : Comisia pentru afaceri economice și monetare

all-activities 

Contribuțiile la dezbaterile în plen 
Discursurile susținute în cadrul ședințelor plenare și declarațiile scrise referitoare la dezbaterile în plen. Articolul 204 și articolul 171 alineatul (11)

Propuneri de rezoluţie 
Deputații pot să depună o propunere de rezoluție individuală cu privire la chestiuni ce intră în sfera de activitate a UE. Propunerea de rezoluție se transmite spre examinare comisiei competente. Articolul 143

Întrebări parlamentare 
Întrebările cu solicitare de răspuns oral pot fi depuse de o comisie, de un grup politic sau de cel puțin 5 % dintre deputații care alcătuiesc Parlamentul. Destinatarii sunt celelalte instituții ale UE. Conferința președinților decide dacă, și în ce ordine, întrebările sunt incluse în proiectul final de ordine de zi a unei ședințe. Articolul 128