Ovidiu Victor GANȚ : a şasea legislatură 

Grupuri politice 

  • 26-09-2005 / 31-12-2006 : Grupul Partidului Popular European (Creștin-Democrat) și al Democraților Europeni - Observator
  • 01-01-2007 / 09-12-2007 : Grupul Partidului Popular European (Creștin-Democrat) și al Democraților Europeni - Membru

Partide naţionale 

  • 26-09-2005 / 31-12-2006 : Minoritati (România)
  • 01-01-2007 / 09-12-2007 : Forumul Democrat al Germanitor din România (România)

Membru 

  • 15-01-2007 / 30-01-2007 : Comisia pentru cultură și educație
  • 31-01-2007 / 09-12-2007 : Comisia pentru cultură și educație
  • 15-03-2007 / 09-12-2007 : Delegația pentru relațiile cu țările din Europa de Sud-Est

Membru supleant 

  • 06-06-2007 / 09-12-2007 : Comisia pentru dezvoltare regională

Observator 

  • 29-09-2005 / 31-12-2006 : Comisia pentru cultură și educație

all-activities 

Contribuțiile la dezbaterile în plen 
Discursurile susținute în cadrul ședințelor plenare și declarațiile scrise referitoare la dezbaterile în plen. Articolul 204 și articolul 171 alineatul (11)

Propuneri de rezoluţie 
Deputații pot să depună o propunere de rezoluție individuală cu privire la chestiuni ce intră în sfera de activitate a UE. Propunerea de rezoluție se transmite spre examinare comisiei competente. Articolul 143

Lista de prezenţă 
Această listă de prezență este un extras din procesele-verbale ale ședințelor plenare din cea de a 6-a legislatură. Informațiile cuprinse în ea sunt puse la dispoziție doar în scop informativ și acoperă mandatul deputatului în Parlamentul European. Acestea sunt date brute și nu includ corecțiile pentru absențele motivate de boală, concediu de maternitate/paternitate, activități autorizate ale unei delegații parlamentare etc.