Gérard d'ABOVILLE : a patra legislatură 

Grupuri politice 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Grupul Adunării Democraților Europeni - Membru
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Grupul Uniunea pentru Europa - Membru

Partide naţionale 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Rassemblement pour la République (Franța)

Membru 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Comisia pentru cultură, tineret, educație și mass-media
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Comisia pentru pescuit
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Asia de Sud-Est și cu Republica Coreea
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Asia de Sud-Est și cu Republica Coreea
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și protecția consumatorilor
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru pescuit
  • 21-02-1997 / 23-02-1999 : Delegația pentru relațiile cu Slovenia
  • 24-02-1999 / 20-07-1999 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Slovenia

Membru supleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Comisia pentru dezvoltare și cooperare
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Asia de Sud-Est și cu Republica Coreea
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru dezvoltare și cooperare
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Asia de Sud-Est și cu Republica Coreea
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Asia de Sud-Est și cu Republica Coreea