Claudio AZZOLINI : a patra legislatură 

Grupuri politice 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Grupul Forza Europa - Membru
  • 05-07-1995 / 23-10-1996 : Grupul Uniunea pentru Europa - Membru
  • 24-10-1996 / 09-12-1996 : Grupul Uniunea pentru Europa - Vicepreședinte
  • 10-12-1996 / 14-06-1998 : Grupul Uniunea pentru Europa - Președinte
  • 15-06-1998 / 19-07-1999 : Grupul Partidului Popular European (Grupul Creștin-Democrat) - Membru al Biroului

Partide naţionale 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Italia)

Vicepreședinte 

  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Malta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Malta

Membru 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Comisia pentru politică regională
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru politică regională

Membru supleant 

  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Comisia pentru cultură, tineret, educație și mass-media
  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Comisia pentru regulament, verificarea competențelor și a imunităților
  • 16-01-1997 / 08-06-1998 : Comisia pentru afaceri externe, securitate și politica de apărare
  • 11-09-1998 / 19-07-1999 : Comisia pentru afaceri externe, securitate și politica de apărare