Ilona GRAENITZ : a patra legislatură 

Grupuri politice 

  • 01-01-1995 / 10-11-1996 : Grupul Parlamentar al Paridului Socialist European - Membră
  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Grupul Parlamentar al Paridului Socialist European - Membră

Partide naţionale 

  • 01-01-1995 / 10-11-1996 : Sozialdemokratische Partei Österreichs (Austria)
  • 11-11-1996 / 19-07-1999 : Sozialdemokratische Partei Österreichs (Austria)

Membru 

  • 18-01-1995 / 11-07-1995 : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și protecția consumatorilor
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Comisia pentru petiții
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și protecția consumatorilor
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru petiții
  • 24-04-1997 / 19-11-1997 : Comisia temporară însărcinată cu monitorizarea recomandărilor privind ESB (encefalopatia spongiformă bovină)
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegația pentru relațiile cu Statele Unite

Membru supleant 

  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Comisia pentru cercetare, dezvoltare tehnologică și energie
  • 23-07-1996 / 20-02-1997 : Comisia temporară de anchetă asupra ESB (encefalopatia spongiformă bovină)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Comisia pentru cercetare, dezvoltare tehnologică și energie