Cristian GHINEA : Curriculum vitae 

Versiunea originală : RO 

Curriculum vitae (Informații publicate care țin doar de responsabilitatea deputatului)  
Data actualizării: 12/11/2019 

Formare (titluri și diplome) 

  • 2007-2008 : master în Politică și guvernare în UE; câștigător al unei burse Chevening, acordată de guvernul britanic tinerilor cu potențial de lider; absolvent cu mențiunea „with merits”, London School of Economics and Political Science (LSE): „Eficacitatea condiționalităților anticorupție ale UE în România”
  • 1996-2000 : Facultatea de Științe Politice, studii de licență, Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA)

Carieră profesională 

  • 12/2016-07/2019 : deputat USR, membru în Comisia pentru Afaceri Europene, Camera Deputaților, Parlamentul României
  • 04/2016-10/2016 : ministru al fondurilor europene, Guvernul României, Ministerul Fondurilor Europene
  • 12/2015-04/2016 : consilier de stat pentru afaceri europene, Guvernul României, Cancelaria prim-ministrului
  • 01/2009-10/2015 : membru fondator și director, Centrul Român pentru Politici Europene, think-tank
  • 1998-2015 : editorialist, Dilema Veche – publicație săptămânală

Carieră politică 

Funcții în cadrul unui partid politic sau sindicat national  
  • 05/2017-10/2019 : vicepreședinte USR
Funcții în cadrul unui parlament regional  
  • 12/2016-09/2017 : secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaților în Parlamentul României
Funcții în cadrul unui guvern național  
  • 12/2015-04/2016 : consilier de stat pentru afaceri europene, Guvernul României, Cancelaria prim-ministrului
  • 04/2016-10/2016 : ministru al fondurilor europene

Alte activități 

  • 11/2013-11/2014 : coordonator de proiect: „Indexul sustenabilității Direcției Naționale Anticorupție”, Centrul Român pentru Politici Europene / Fundația Konrad Adenauer și Ambasada Marii Britanii în România
  • 03/2013-06/2013 : expert: „Evaluarea capacității Comisiei Naționale de Integritate", Republica Moldova, Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (UNDP)
  • 01/2010-02/2011 : expert în politici anticorupție, Centrul Român pentru Politici Europene, în parteneriat cu Societatea Academică din România (SAR)
  • 02/2010-12/2010 : expert în politici UE, expert-cheie Moldova, Centrul Român pentru Politici Europene / Soros Foundation
  • 09/2004-09/2006 : coordonator de proiect, Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI)
  • 01/2002-02/2003 : coordonator de program, responsabil cu proiecte de transparență și responsabilitate, Societatea Academică din România (SAR)
  • 2000-2002 : asistent de cercetare pentru Early Warning Reports (EWR), România, Societatea Academică din România (SAR)

Contact