Jean-Pierre ABELIN : a doua legislatură 

Grupuri politice 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Grupul Partidului Popular European (Grupul Creștin-Democrat) - Membru

Partide naţionale 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Union pour la démocratie française (Franța)

Membru 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Comisia pentru afaceri economice și monetare și pentru politica industrială
  • 11-02-1985 / 31-01-1986 : Delegația la Comitetul mixt Parlamentul European-Cortes Generales Spania
  • 21-01-1987 / 13-10-1987 : Comisia pentru bugete
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Delegația pentru relațiile cu Uniunea Republicilor Socialiste Sovietice
  • 14-10-1987 / 10-10-1988 : Comisia pentru tineret, cultură, educație, informare și sport
  • 10-10-1988 / 24-07-1989 : Comisia pentru afaceri economice și monetare și pentru politica industrială

Membru supleant 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Comisia pentru afaceri sociale și ocuparea forței de muncă
  • 21-01-1987 / 09-10-1988 : Comisia pentru afaceri economice și monetare și pentru politica industrială
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Comisia pentru agricultură, pescuit și dezvoltare rurală
  • 21-07-1987 / 24-07-1989 : Comisia pentru afaceri sociale și ocuparea forței de muncă