Jochen van AERSSEN : a doua legislatură 

Grupuri politice 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Grupul Partidului Popular European (Grupul Creștin-Democrat) - Membru

Partide naţionale 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Christlich Demokratische Union Deutschlands (Germania)

Vicepreședinte 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Comisia pentru relații economice externe

Membru 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Comisia instituțională
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Comisia pentru relații economice externe

Membru supleant 

  • 26-07-1984 / 07-11-1985 : Comisia pentru dezvoltare și cooperare
  • 08-11-1985 / 01-05-1986 : Comisia pentru tineret, cultură, educație, informare și sport
  • 02-05-1986 / 20-01-1987 : Comisia pentru dezvoltare și cooperare
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Comisia pentru dezvoltare și cooperare