Rui AMARAL : a treia legislatură 

Grupuri politice 

  • 25-07-1989 / 26-01-1992 : Grupul Liberal, Democrat și Reformator - Vicepreședinte
  • 27-01-1992 / 18-07-1994 : Grupul Liberal, Democrat și Reformator - Membru

Partide naţionale 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Social Democrata (Portugalia)

Președinte 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru transport și turism

Vicepreședinte 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru transport și turism

Membru 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegația pentru relațiile cu Cipru
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Organizația interparlamentară a ASEAN (AIPO) și cu Republica Coreea
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Organizația interparlamentară a ASEAN (AIPO) și cu Republica Coreea
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN, Organizația interparlamentară a ASEAN (AIPO) și cu Republica Coreea

Membru supleant 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru afaceri sociale, ocuparea forței de muncă și mediul de lucru
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru afaceri economice și monetare și pentru politica industrială
  • 10-05-1990 / 18-02-1991 : Comisia politică
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegația pentru relațiile cu Australia și Noua Zeelandă
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru afaceri economice și monetare și pentru politica industrială
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegația pentru relațiile cu Australia și Noua Zeelandă
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegația pentru relațiile cu Australia și Noua Zeelandă