Michèle ALLIOT-MARIE : a 8-a legislatură 

Grupuri politice 

  • 01-07-2014 / 01-07-2019 : Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat) - Membră

Partide naţionale 

  • 01-07-2014 / 29-05-2015 : Union pour un Mouvement Populaire (Franța)
  • 30-05-2015 / 01-07-2019 : Les Républicains (Franța)

Președintă 

  • 13-10-2014 / 01-07-2019 : Delegația pentru relațiile cu Peninsula Arabică

Membru 

  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Comisia pentru afaceri externe
  • 14-07-2014 / 12-10-2014 : Delegația pentru relațiile cu Peninsula Arabică
  • 13-10-2014 / 01-07-2019 : Conferința președinților de delegație
  • 19-01-2017 / 01-07-2019 : Comisia pentru afaceri externe

Membru supleant 

  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Comisia pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale
  • 14-07-2014 / 01-07-2019 : Delegația pentru relațiile cu Republica Populară Chineză
  • 19-01-2017 / 02-07-2017 : Comisia pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale
  • 03-07-2017 / 01-07-2019 : Comisia pentru industrie, cercetare și energie

Principalele activități parlamentare 

Propuneri de rezoluţie 
Propunerile de rezoluție se depun cu privire la subiecte de actualitate, la cererea unei comisii, a unui grup politic sau a cel puțin 5% dintre deputați și se supun votului în ședință plenară. Articolul 132, articolul 136, articolul 139, articolul 144

Întrebări orale 
Întrebări cu solicitare de răspuns oral urmat de dezbateri, adresate Comisiei Europene, Consiliului sau Vicepreședintelui Comisiei/Înaltului Reprezentant al Uniunii, pot fi depuse de o comisie, de un grup politic sau de către cel puțin 5% dintre deputații în Parlament. Articolul 136

Alte activități parlamentare 

Întrebări scrise 
Deputații pot să depună un număr prestabilit de întrebări adresate Președintelui Consiliului European, Consiliului, Comisiei sau Vicepreședintelui Comisiei/Înaltului Reprezentant al Uniunii, la care aceștia trebuie să răspundă în scris. Articolul 138, anexa III

Declarații 

Declaraţie de interes financiar