Jean-Marie ALEXANDRE : a treia legislatură 

Grupuri politice 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Grupul Socialist - Membru
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : Grupul Parlamentar al Paridului Socialist European - Membru

Partide naţionale 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Parti socialiste (Franța)

Vicepreședinte 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru politică regională și amenajarea teritoriului
  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Delegația pentru relațiile cu statele din Golf
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegația pentru relațiile cu statele din Golf
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegația pentru relațiile cu statele din Golf

Membru 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegația pentru relațiile cu statele din Golf și Consiliul de Cooperare al Golfului
  • 15-01-1992 / 12-02-1992 : Delegația pentru relațiile cu statele din Golf
  • 15-01-1992 / 14-09-1992 : Comisia pentru bugete
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru politică regională, amenajarea teritoriului și relațiile cu autoritățile locale și regionale

Membru supleant 

  • 16-09-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru bugete