Gianfranco AMENDOLA : a treia legislatură 

Grupuri politice 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Grupul Verzilor din Parlamentul European - Membru

Partide naţionale 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Verdi Europa (Italia)

Vicepreședinte 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și protecția consumatorilor

Membru 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru mediu, sănătate publică și protecția consumatorilor
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegația pentru relațiile cu țările membre ale ASEAN și cu Republica Coreea (AIPO)
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegația pentru relațiile cu Australia și Noua Zeelandă
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegația pentru relațiile cu Australia și Noua Zeelandă
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegația pentru relațiile cu Australia și Noua Zeelandă

Membru supleant 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru afaceri juridice și drepturile cetățenilor
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Comisia pentru regulament, verificarea competențelor și a imunităților
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Comisia pentru afaceri juridice și drepturile cetățenilor
  • 31-01-1992 / 10-02-1993 : Delegația pentru relațiile cu Canada
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegația pentru relațiile cu Canada
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegația pentru relațiile cu Canada