Asim ADEMOV
Asim ADEMOV

Groupe du Parti populaire européen (Démocrates-Chrétiens)

Membre

Bulgarie - Citizens for European Development of Bulgaria (Bulgarie)

Date de naissance : , Dubnitsa

Accueil Asim ADEMOV

Membre

CULT
Commission de la culture et de l'éducation
DMAG
Délégation pour les relations avec les pays du Maghreb et l’Union du Maghreb arabe, y compris les commissions parlementaires mixtes UE-Maroc, UE-Tunisie et UE-Algérie
DMED
Délégation à l'Assemblée parlementaire de l'Union pour la Méditerranée

Membre suppléant

AGRI
Commission de l'agriculture et du développement rural
PETI
Commission des pétitions
D-RS
Délégation à la commission parlementaire de stabilisation et d'association UE-Serbie

Dernières activités

Soutien temporaire exceptionnel au titre du Feader en réaction aux conséquences de l’invasion de l’Ukraine par la Russie (C9-0185/2022) BG

23-06-2022
Explications de vote écrites

Подкрепих предложението за регламент на Комисията за извънредно временно подпомагане от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) в отговор на последиците от руското нашествие в Украйна, тъй като земеделските ни стопани имат нужда от спешна подкрепа, за да се справят с проблемите с ликвидността и паричните потоци вследствие на масовото увеличение на цените на основни материали и фактори на производство.
Радвам се, че с настоящото предложение Комисията отговори на многократните ни призиви за въвеждане на механизми за подкрепа по подобие на временната COVID мярка, която се оказа изключително полезна за земеделските ни стопани да продължат дейността си в извънредните условия на пандемията.
Специалната мярка, която се оценява на 1,4 млрд. евро на ниво ЕС, ще даде възможност на държавите членки да използват до 5% от своя бюджет по ЕЗФРСР за периода 2021 ‒ 2022 г. за пряко подпомагане на доходите на засегнатите земеделски стопани и предприятия от хранително-вкусовата промишленост, в размер съответно до 15 000 и до 100 000 евро.
За да достигне тази помощ възможно по-скоро до европейските фермери, националните власти трябва да предприемат максимално бързо необходимите действия по промяна на програмите за развитие на селските райони и определяне на критериите за подпомагане, заложени в регламента.

Stratégie «De la ferme à la table» (A9-0271/2021 - Anja Hazekamp, Herbert Dorfmann) BG

19-10-2021
Explications de vote écrites

Постигането на справедлива, здравословна и екологосъобразна продоволствена система не трябва да бъде единствено за сметка на земеделските стопани, които да заплащат допълнителните разходи, свързани с прехода към нисковъглеродна икономика.
Изграждането на устойчиви продоволствени системи трябва да върви ръка за ръка с икономическата и социална жизнеспособност на земеделските стопанства, с различните модели на земеделие в държавите членки, с пазарните реалности, с потребителското търсене и не на последно място – с реципрочно поведение от страна на търговските ни партньори.
В тази връзка будят сериозно притеснение резултатите от проведените проучвания на въздействието (в т.ч. на Съвместния изследователски център), които еднозначно стигат до извода, че ако стратегията се приложи в настоящия си вид, ще доведе до значителна загуба на производство в ЕС, до спад в доходите на фермерите, повишаване цените на храните за потребителите и прекомерна зависимост от вноса.
Не можем да си позволим поемането на такъв риск за продоволствената ни сигурност, особено на фона на задълбочаващата се енергийна криза в Европа, която вече засегна земеделските стопани с пoвишeни цeни нa тopoвeтe и е на път да засегне европейския потребител с по-високи цени на хранителните продукти.
Затова от групата на ЕНП категорично настояваме преди да бъдат поставени каквито и да било обвързващи цели в законодателството, Комисията да проведе всеобхватна оценка на въздействието на стратегията върху селскостопанското производство и продоволствената сигурност на ЕС.

Objection formulée conformément à l’article 111, paragraphe 3: critères pour la désignation des antimicrobiens qui doivent être réservés au traitement de certaines infections chez l’homme (B9-0424/2021) BG

15-09-2021
Explications de vote écrites

Гласувах против предложението за резолюция относно Делегирания регламент на Комисията за установяване на критерии за определянето на антимикробни средства, които трябва да бъдат запазени за лечението на някои инфекции при хората, защото считам, че резолюцията не отразява реалността в сектора и злоупотребява с тази толкова важна тема, каквато е борбата с антимикробната резистентност. Възражението срещу делегирания акт на Комисията би оказало негативно влияние върху здравословния статус на животните, хуманното отношение към тях и продуктивността им, както и върху пряко засегнатите заинтересовани страни – животновъди, ветеринарни лекари, производители и дистрибутори на ветеринарни лекарствени продукти.
Новото законодателство, предложено от Комисията под формата на делегиран регламент, предвижда балансиран и строг научен подход при ограничаване на антибиотиците в животновъдството, съобразно рисковете за здравето на животните или общественото здраве, произтичащи от употребата на конкретен антибиотик или група антибиотици, включително възможностите за въвеждане на ефективни алтернативи. По този начин се постига една по-разумна и отговорна употреба на антимикробните средства във ветеринарната медицина в унисон с подхода „Едно здраве“ и се намалява рискът от проява на антимикробна резистентност при хората.
С оглед на изложените аргументи подкрепям делегирания акт на Комисията, който е изготвен с научни аргументи и с мисъл за здравето на животните и хуманното отношение към тях.

Contact

Bruxelles

Parlement européen
Bât. ALTIERO SPINELLI
08F158
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. LOUISE WEISS
T09015
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex